Murat Birsel Kimdir?

Türkiye’nin dizi sektörünün tanınan simalarından Gülse Birsel’in 23 senelik eşi olan ve aynı zamanda NTV kanalının bir dönemki muhabir ve program yüzlerinden biri Murat Birsel, 1960 senesinde İzmir Karşıyaka’da dünyaya geldi. Birçok internet ve haber sitesinde yazılanın aksine yazar, şair ve öğretmen olan Salah Birsel’in oğlu değil akrabası olan Murat Birsel, babası hukukçu annesi ise arkeologdur.

Eğitim Hayatı

Birsel, ilköğretimini doğup büyüdüğü İzmir/Karşıyaka’da bulunan Ankara İlkokulu’nda tamamladı. Ardından İzmir Atatürk Lisesi’nde lise eğitimine başlayan Murat Birsel, ailesiyle İstanbul’a taşındıktan sonra nitelikli Fransız okullarından Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde lise eğitimini tamamlayıp doğum yeri İzmir’e üniversite eğitimi için geri döndü. Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdikten sonra 1984-1987 yılları arasında University of North Texas’da Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler alanında master yaptı.

Master sonunda ‘’Müttefikler Arası Savaş Olasılığı Hesaplanması’’ üzerine yaptığı matematiksel modelleme barındıran tezi Amerikan Kongre Kütüphanesi’nde yer buldu ve ayrıca bu tez sayesinde vatani görevini Genelkurmay Başkanlığı’nda proje subayı olarak yapmasını sağladı.

Kariyeri

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1980 yılında gazeteciliğe adım atan Murat Birsel, yayın hayatına Yeni Asır Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Daha sonrasında da Rapor Gazetesi’nde Dış Haberler Müdürü olarak görev yaptı.

Alanıyla alakalı olarak Adnan Kahveci’nin danışmanlığı görevini yapmasıyla ün kazanan Birsel, 1988-1991 yılları arasında TRT kanalında Genel Müdür Müşavirliği yaptı. 1991’de Sabah Gazetesi’nde aktif rol oynayan Murat Birsel, ilk olarak Haber Müdürü sonrasında ise Ankara Temsilcisi olarak görev yaptı.

Gazetelerdeki görevlerinin yanında 1990 yılı ortalarında ATV Haber Merkezi’nin kurulmasına ve NTV’nin kurulmasına yardımcı oldu. NTV’de en parlak dönemlerini yaşayan Birsel, burada yapmış ve patenti kendisinde bulunan ‘’Gündemdekiler’’ programı ve ‘’Murat Birsel’le 5 Çayı’’ adlı programlarla ünlendi. ATV’de spikerlik ile başladığı yayın hayatında ATV, NTV, TV8 ve Cine5 kanallarında görev yaptı ve ayrıca Sabah, Vatan ve Star gazetelerinde yazar olarak kendisine yer edindi.

Evlilik Hayatı

1996 yılında dönemin önemli siyasi figürlerinden biri olan Tayyibe Gülek ile evlenip bir sene evli kaldıktan sonra boşandılar. 1999 yılında televizyon dizilerinden ün kazanan Gülse Şener ile Murat Birsel çifti dünya evine girdiler.

Yorum yapın

Boyacı